waiting
Közösségek Hete - kozossegekhete.hu
Archívum: 2017
Közösségek hete 2017

„Ünnepeld a közösséged!” mottóval hirdette meg az első Közösségek Hete rendezvénysorozatot a Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás című kiemelt projektet megvalósító konzorcium, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ, az NMI Művelődési Intézet Nonprofit Közhasznú Kft. és az Országos Széchényi Könyvtár.

A hagyományteremtő rendezvény 2017. május 8–14. között valósult meg, országszerte megmozgatva intézményeket, szervezeteket, közösségeket, településeket.
A rendezvénysorozat középpontjában a közösségi kezdeményezés, a társadalmi együttműködés, az aktív szerepvállalás, a nyitott, befogadó társadalom eszményének népszerűsítése állt. A Közösségek Hetére olyan programokat vártak a szervezők, amelyek ráirányítják a figyelmet a közösségekben rejlő értékekre, az intézményekben működő közösségek tevékenységeire, közösségépítő erejükre. A programsorozat arra is lehetőséget adott, hogy az egyes intézménytípusok, a különböző közösségek, civil szervezetek az adott településen jobban megismerjék egymást, nyissanak egymás, illetve egymás közösségei felé azáltal, hogy közös programokat szerveznek, ellátogatnak egymás intézményébe, megteremtve ezzel a hálózatosodás alapját.

A tematikák segítségével az intézmények, közösségek, szervezetek, települések a gyakorlatban is be tudták mutatni a náluk folyó közösségépítő, -fejlesztő folyamatokat, az intézményekben működő közösségek tevékenységeit, újító kezdeményezéseket, jó gyakorlatokat.

A felhívásra 321 településről 545 regisztráció érkezett 877 programmal, amelyeken 1382 időpontban vehettek részt a látogatók. 

Népszerű programtípusok

A közösségek országszerte sokszínű, ötletes programokkal csatlakoztak a rendezvénysorozathoz, sokan továbbgondolva a hét üzenetét, a helyi erősségekre, jellegzetességekre fókuszálva mutatkoztak be. Hagyományteremtő szándékkal indultak el új rendezvények, családi napok, szakmai találkozók, fórumok, műhelynapok.
A megadott témajavaslatok közül a legnépszerűbb a „Gyertek hozzánk vendégségbe!” volt, amelynek célja, hogy az intézményekben, illetve a településeken működő csoportok, közösségek tagjai összeismerkedjenek, és közös tevékenységek során bemutatkozzanak egymásnak. Az ismerkedés, kapcsolatfelvétel, tapasztalatcsere mellett a vendéglátók gyakran közös főzéssel, sütéssel, helyi specialitásokkal is készültek, hogy a beszélgetés kötetlen formában, egy finom étel, ital mellett folytatódjon. Ez a programelem arra is alkalmat teremtett, hogy a településeken működő civil csoportok, helyi civil szervezetek párbeszédet indítsanak a közös munka, az összefogás lehetőségeiről, a település értékeinek feltárásáról, újabb önkéntesek bevonásáról. Beszélgetések folytak az intézményi nyitottság és a nyitás újfajta módjairól, az intézményen belüli közösségi élet megszervezéséről.
A hely, ahol itthon vagyunk – Helytörténeti séta” tematika is népszerű volt a programszervezők körében. Az örökség séták a település értékeinek feltárását, bemutatását tűzték ki célul. A lokálpatrióták, helytörténészek, muzeológusok által vezetett túrák a helyi természeti, épített, néprajzi, történeti emlékeket, nevezetes épületeket, szobrokat, útmenti kereszteket keresték fel, felelevenítve a hely történetét, szellemiségét. Ennek keretében például „Örökségeink útján” címmel „zöldutas” kerékpártúrát szerveztek az Ipoly-völgy több falujában, amelyet egy flash mobbal is kiegészítettek a szervezők. A villámcsődületen a közel 100 fős csapat egy kerékpárt formázott, majd a kerekeket alkotó emberek forogni kezdtek, egy guruló kerékpárt megjelenítve ezzel.

A kultúra csarnokai” összefoglaló címmel több kulturális intézmény is tartott nyílt napot azzal a szándékkal, hogy a múzeumokban, könyvtárakban, művelődési házakban működő közösségek bemutatkozhassanak a széles nagyközönségnek. Nyilvános próbákra, klubfoglalkozásokra invitálták az érdeklődőket, hogy megnézzék az ott folyó munkát, betekintést nyerjenek az alkotócsoportok mindennapi életébe, és népszerűsítsék az adott tevékenységet, mint például a néptáncot, kóruspróbát, jógát, a szabadidő klubközösségben való eltöltését.

Szerző: Pákay Viktória, SZNM

A cikk a Múzeumi Iránytű 13. kötetében jelent meg.