waiting
Közösségek Hete - kozossegekhete.hu
A KÖZÖSSÉGEK HETE 2024 PROGRAMSOROZAT TEMATIKÁI

Ez állati jó lesz!

„Te egyszer s mindenkorra felelős lettél azért, amit megszelídítettél”

A Közösségek Hete ebben az évben az állatokat, velük való kapcsolatunkat állítja a középpontba. Az ember és az állatok között évezredek óta fennálló mély és sokrétű kapcsolódást szeretnénk ünnepelni, annak számos aspektusát (pl. kulturális, természetvédelmi, történeti, tudományos, etikai, művészeti, gasztronómiai, érzelmi stb.) megjeleníteni. Ezen felül arra is szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy a különböző kulturális intézmények és közösségek milyen sokféle módon tudnak szerepet vállalni az állatvédelmet, természetvédelmet, az állatok és emberek felelős, harmonikus együttélését érintő kérdésekben.

A programszervezőktől olyan rendezvényeket várunk, amelyek valamilyen formában reflektálnak az állatokkal közös, évezredekre visszanyúló történetünkre, vagy az állattartás, illetve állatvédelem jelenkori kihívásaira, felelős és kreatív megoldásaira, vagy épp az állatvilágban előforduló számtalan különlegességre, érdekességre, akár meghökkentő, tanulságos vagy humoros momentumra. A programokat kérjük a Közösségek Hete alábbi programtematikáinak egyikéhez kapcsolni:

„” - Zöld, zöldebb, legzöldebb!
Zöld, zöldebb, legzöldebb!

Ha fontos számotokra a természet- és a környezetvédelem, illetve a környezeti fenntarthatóság, tegyétek láthatóvá ezt! Minden zöld programot, akciót, jó gyakorlatot örömmel fogadunk.

TIPPEK:

  • Hozzatok létre településeteken zöld akciócsoportot vagy csatlakozzatok egy már meglévő csoporthoz.

  • Szervezzetek ismeretterjesztő előadásokat a lakókörnyezet természetes élőhelyeiről és állatvilágáról, illetve a természetvédelem, felelős állattartás vagy állatjólét témájához kapcsolódóan. 

  • Javasoljuk, hogy a muzeális intézmények a környezeti fenntarthatósághoz kapcsolódó műtárgyaik középpontba állításával vagy a témához kapcsolódó kiállításaik bevonásával szervezzenek környezeti nevelést támogató programot. A könyvtárak ugyanezt megtehetik a témához kapcsolható irodalmi alkotásra vagy ismeretterjesztő műre fókuszálva, például író-olvasó találkozók szervezésével.   

  • Indítsatok közösségi akciót, például az állatvilág élőhelyét támogató közösségi faültetést vagy palánta csereberét, virágosítást, szemétszedést, játszótér felújítást. Csatlakozhattok már sikerrel működő országos programokhoz (pl. TeSzedd akció; békamentés) is.

  • Készítsetek az állatok számára menedéket (madáretető, rovarhotel, süngarázs, stb.), vagy indítsatok el a biodiverzitás megőrzését, illetve elősegítését szolgáló fejlesztéseket (pl. méhlegelő).

  • Amennyiben állat- vagy környezetvédelemmel foglalkozó szervezet vagytok, mutassátok meg magatokat lakókörnyezetetekben (például oktatási vagy kulturális intézménybe, közterületre kitelepülve) tevékenységeiteken keresztül.

  • Szervezzetek a vadászat, vadgazdálkodás témájához kapcsolódó ismeretterjesztő eseményt, mely például arra világít rá, hogy mi a különbség a hobbivadászat és a vadgazdálkodás között, és miért van utóbbira szükség környezeti szempontból is.

A program előkészítésénél érdemes meríteni a helyi környezeti egyediségekből, a település környezeti vagy fenntarthatósági stratégiájából is, illetve felvenni a kapcsolatot környékbeli természetvédelmi, állatvédelmi szervezetekkel.

„” - Adj esélyt!
Adj esélyt!

Adjunk esélyt, hogy megismerhessük egymást! Olyan közösségek bemutatkozását várjuk, amelyek gyakorta szembesülnek előítéletekkel és sztereotípiákkal, vagy éppen a hátrányos megkülönböztetés ellen, a felzárkóztatás érdekében tesznek valamit.  Adjunk esélyt, hogy megismerhessük őket, és adjunk esélyt magunknak is, hogy szembenézzünk előítéleteinkkel.  Fektessünk ezúttal hangsúlyt a segítő- és terápiás állatok nyújtotta testi, lelki és mentális segítség lehetőségeire is, hiszen állatokkal igen sokféle területen dolgoznak, így például börtönökben, kórházakban, szociális otthonokban, pszichiátriai intézetekben. Az állatok jelenléte nem csak a betegnek jó, hanem orvos és páciens viszonyát is erősíti. Azok a terapeuták ugyanis, akik egy állat jelenlétben vizsgálják meg a beteget, sokkal nagyobb bizalmat kelthetnek az egyénben[1]. A terápiában alkalmazott állatok sokfélék lehetnek: háziasított állatok, haszonállatok és tengeri állatok (például delfin).

Javasoljuk, hogy az ezen tematikához csatlakozó programszervezők, köztük a kulturális intézmények bátorítsák a náluk működő csoportokat, közösségeket a bemutatkozásra, és helyezzék előtérbe saját esélyegyenlőségi törekvéseiket is, illetve amennyiben erre lehetőség van, hívjanak meg állatterápiával vagy segítő állatokkal foglalkozó szakembert és biztosítsák az állatokkal való kapcsolatépítést is.

TIPP:

Érdemes lehet felvenni a kapcsolatot különböző, hátrányos helyzetűekkel, illetve segítő és terápiás állatokkal foglalkozó szervezetekkel, és velük közösen előkészíteni és megszervezni a programot. Például:

https://nemadomfel.hu/

https://www.mvgyosz.hu/amit-adunk-hu/szervezeteknek-kozossegeknek-hu/szemleletformalo-programok/

https://www.mozgasjavito.hu/szakma-szolgaltatosaink/szakma-szolgaltatosaink-erzekenyito-programok/

https://www.kea-net.hu/

https://www.nyolckezlab.hu/

https://kutyavalegymosolyert.hu/

https://www.terapiasmacska.hu/

https://zabszalmalovasterapia.hu/

https://vakvezetokutya.hu/


 
[1] https://semmelweis.hu/hirek/2023/08/15/igy-segithetnek-az-allatok-a-gyogyulasban/

„” - Egy szívvel, egy lélekkel!
Egy szívvel, egy lélekkel!

Az „egy szívvel, egy lélekkel!” című tematika idén is szeretné felhívni a figyelmet azokra a közösségekre, illetve hétköznapi emberekre, akik áldozatos munkájukkal, szabadidejüket, pénzüket nem sajnálva önkéntesen, szívvel-lélekkel segítik az elesetteket, azokat, akiket nehéz körülmények közé sodort az élet, legyen az ember vagy állat.

TIPPEK:

  • Ha van már tapasztalatod az önkénteskedésben, oszd meg a többikkel is, biztass másokat is, hogy idejükből, energiájukból áldozzanak egy jó cél érdekében! Ezt megteheted a saját településeden, személyesen egy előadás formájában, de önkéntes napot is szervezhetsz, ahol a helyi szervezetek mutathatják be tevékenységüket standokon, vagy akár interaktívan, játékos formában.

  • Szervezzetek helyi önkéntes csapatot, vagy ha tagjai vagytok ilyennek, mutassátok be a munkáját nekünk is!

  • Járjatok utána, kik azok a lakóhelyeteken, akik szívesen vennék a segítséget. Vegyétek fel velük a kapcsolatot, és hívjatok segítőnek meg másokat is! Osszátok meg a felhívást a Közösségek Hete Facebook oldalán!

  • Szervezzetek akciót (pl. állateledelgyűjtést) együttműködésben jótékony célú szervezetekkel, például a vidéki állatmenhelyek megsegítését végző etikus adománygyűjtő szervezettel, a Hangya Közösséggel https://www.hangyakozosseg.hu/rolunk/

  • Jelöljetek kiváló önkéntest, aki megérdemli az elismerést! Mutassátok be őt és munkáját egy helyben megszervezett közösségi alkalmon, ahol egy interjú, vagy egy előadás formájában beszél a tevékenységéről. Tegyétek közzé a Közösségek Hete Facebook oldalán ki lett nálatok az év kiváló önkéntese, ezzel is népszerűsítve az önkéntességet.

  • Amennyiben intézményetek együttműködik állatvédelmi szervezetekkel, mutassátok ezt meg. Szervezzetek közösen programot, mutassátok be, miként tudtok együttműködni a mindennapokban, hogyan tudtok szerepet vállalni intézményi szinten az adott szervezet tevékenységében.
„” - Keressük értékeinket! – Itthon otthon vagyunk
Keressük értékeinket! – Itthon otthon vagyunk

Olyan programok megvalósítását várjuk, amelyek ráirányítják a figyelmet hazánk és településeink gazdag és sokszínű természeti, épített és szellemi kulturális örökségére, továbbá helyi értékeink megóvásának szükségességére. A program célja emellett a település történetéhez, a helyi közösségekhez kapcsolódó, az állatok világához is köthető hagyományok, tudások feltárása, felelevenítése, és az ezek iránti érdeklődés felkeltése.

TIPPEK:

  • Szervezzetek helytörténeti vagy helyismereti sétát a településen található állati motívumkora vagy állatokról elnevezett közterületekre alapozva, bemutatva a helyi nevezetességeket!

  • Gyűjtsetek minél több, állatokkal kapcsolatos helytörténeti érdekességet, és mutassátok be ezeket kiállítás, vagy ismeretterjesztő program formájában. Vetélkedőt, vagy kvízjátékot is szervezhettek, hogy felmérjétek településetekkel, környezetetekkel kapcsolatos tudást. Geoládák elhelyezésével játékos formában is felhívhatjátok a figyelmet egy általatok fontosnak, értékesnek tartott helyi értékre, például helyi élőhellyel rendelkező állatokra. Engedjétek szabadjára a fantáziátokat!

  • Természetbúvárkodás a nagyvárosban!  Mikor a vadon élő állatokról beszélünk, többnyire az egzotikus fajokra gondolunk, azonban a nagyvárosokban, a közvetlen környezetünkben is rengeteg vadállat található. Fedezzétek fel, milyen vadállatokkal éltek együtt a városokban akár ismeretterjesztő előadás, tematikus tárlatvezetés, vagy akár valamilyen aktívabb program keretében. 

  • Hogyan jelennek meg az állatok történelmünkben, kultúránkban? Szervezzetek az állatokat fókuszba helyező tematikus tárlatvezetéseket, épületsétákat kiállításaitokban, gyűjteményetekben.  

  • Állatok az irodalomban. Szervezzetek kézműves foglalkozást vagy helytörténeti sétát, melynek során körüljárjátok, hogy milyen híres állatalakok jelennek meg irodalmi műveinkben, mit tudhatunk róluk és tanulhatunk tőlük, és mely fajokkal találkozhatunk személyesen is környezetünkben. 

  • Szervezzetek kirándulást és ismerjétek meg lakóhelyetek környezetének élővilágát. Milyen őshonos fajok találhatóak meg nálatok? Van esetleg olyan, mely kimondottan csak a ti környéketekre jellemző? Mit érdemes tudni róla? Hogyan lehet megóvni?

  • Régen minden jobb volt? Tapasztalat- és élménycsere szervezhető a lakóhelyetek, illetve hazánk állatokkal, állattartással kapcsolatos kulturális örökségével kapcsolatban. Hogyan látják azokat a különböző generációk, milyen élményeik, emlékeik fűződnek hozzá? Mit jelent az etikus állattartás és az állatjólét? Mennyire volt ez szempont régen, illetve most, és fontos-e?

Állatok a gasztronómiában! Mennyire fenntartható a húsevés? Számít-e, hogy boldog-e a csirke, amit megeszünk? Mennyire lenne nehéz lemondani a mindennapos húsfogyasztásról, és szükséges-e egyáltalán? Hallottatok-e már a flexitáriánus étkezésről? Szervezzetek gasztroprogramot, főzzetek együtt hagyományos helyi ételeket, de a fenntarthatóság jegyében próbáljatok ki valamilyen vegetáriánus főfogást is.

„” - Mozdulj rá!
Mozdulj rá!

Az egészséges életmód, a sport, és egyéb mozgásformák képviselőit szeretnénk ezzel a programmal megszólítani. Május végére már biztosan búcsút mondhatunk a meleg téli ruházatnak. A sötét, borús napokat felváltja a szikrázó napsütés, virágba borulnak a fák, szabadba csalogatnak a madarak. Ezért a Közösségek Hete alatt irány a természet! A közeli erdőben, parkokban hosszabb-rövidebb túrákat, kirándulásokat tehetünk közösségünk tagjaival és állatainkkal.

TIPPEK:

  • Fedezzétek fel gyalog vagy kétkeréken a környék növény- és állatvilágát. Induljatok közösen, akár szakképzett túravezetővel, gomba- vagy gyógynövény szakértővel, ornitológussal, és gyarapítsátok, majd rendszerezzétek ismereteiteket. A túrán szerzett tapasztalatokat osszátok meg fotók, videók, leírások, kiállítás vagy ismeretterjesztő előadások formájában.

  • A közösségi élet motorjai a sportklubok, egyesületek, amelyek számára a tematika jó alkalmat kínál a csapatépítésre, a közös kikapcsolódásra. Ezúttal nem a bajnokságé, a versenyé a főszerep, inkább húzzátok fel a túracipőtöket, járjatok végig egy kiválasztott túraútvonalat, és ha a szabályozások éppen engedik, estefelé süssetek közösen szalonnát. A tábortűz mellett osszátok meg egymással kalandos történeteiteket, énekeljetek, tervezzetek közös jövőbeni programokat.

  • A klubokat biztatjuk, hogy szervezzenek nyitó alkalmakat, vegyék fel a kapcsolatot sportolni vágyó régi és új közösségükkel. A toborzáshoz Közösségek Hete Facebook oldalunk is segítséget nyújt.

  • Sportolj az állatoddal! Szervezzetek közösségi kutyasétáltatást, lovaglást, vagy kutyás futóversenyt, ügyességi bemutatót a természetben.

  • Állatok a sportban: több sporttevékenységünkben is társaink (például lovaspóló, kutyaverseny), bizonyos esetekben viszont áldozataink (például sporthorgászat, hobbivadászat)az állatok. Melyek és milyen mértékig etikusak ezek közül?  Szervezzetek ismeretterjesztő előadást, hívjatok meg egy szakértőt és beszélgessetek a témáról.

  • Szárnyaljatok, mint a madarak: Tánc közben szárnyal a lélek, kiváló hangulatjavító, az egészségre, de állítólag még a szépségre is jótékonyan hat. Ha jártas vagy a táncban (néptánc, társastánc, stb.) szívesen megtanítanál néhány lépést, itt a lehetőség! A Közösségek Hete Facebook oldalon szívesen megosztjuk a videót.

  • Egészséges táplálkozás: egészségügyi szempontból indokolt-e vegán, vegetáriánus vagy a húsevő életmódot folytatni? Melyik az ideális? Melyik a fenntartható? Mi köze az avokádónak az állatvédelemhez?  Szervezzetek ismeretterjesztő előadást, hívjatok meg egy szakértőt és beszélgessetek az egészséges, fenntartható táplálkozás lehetőségeiről. 
„” - Alkotni öröm! – Ki mit tud?
Alkotni öröm! – Ki mit tud?

Az elmélyült alkotómunka, a teremtő folyamat szépsége, izgalma hihetetlen energiákat képes felszabadítani, emellett az önkifejezésnek is kiváló módja. Az alkotás többnyire nem öncélú, a másik ember örömét, feltöltődését is szolgálja, ha megosztjuk vele.

Mutassátok meg másoknak is tehetségeteket, kreativitásotokat, és hogy ti miben vagytok jók!

TIPPEK:

  • Írjatok ki állatokhoz kapcsolódó fotó, rajz, kézimunka, irodalmi vagy képzőművészeti alkotópályázatot! Bátorítsátok településetek lakóit, hogy minél többen vegyenek részt a bemutatkozáson! Szervezhettek közösségi kiállítást az elkészült munkákból, díjazhatjátok is a legszebb alkotásokat.

  • Kezdeményezhettekaz állatokhoz kapcsolódóan egy „tanítana-tanulna” katalógus összeállítását is, hiszen mindig lehet és mindig van kitől újat tanulni. Szervezhettek szakköröket, népművészeti és egyéb klubokat a generációk közötti tudásátadás elősegítésére.

  • Keressük a legfinomabb helyi ízeket, hagyományos recepteket, helyi jellegzetes ételeket. Készítsetek települési receptárat, hogy mások is el tudják készíteni a finomságokat. A helyi települési értéktárak is bizonyára örömmel veszik ezt a fajta tudásmegosztást! A fenntarthatóság jegyében próbáljatok ki vegetáriánus főfogásokat is! Ha lehetőségetek engedi, közösségi kóstolót vagy főzőversenyt is rendezhettek.

  • Szervezzetek aszfaltrajzolást és jelenítsétek meg kedvenc állataitokat, alkossatok közösen egy történetet!

  • Szervezzetek programokat muzeális intézményekben, könyvtárakban, közművelődési intézményekben állatokat ábrázoló irodalmi, képzőművészeti vagy zenei alkotások, állatvédelemmel foglalkozó neves emberek bemutatása céljából. 
„” - Tiéd a pálya!
Tiéd a pálya!

Ezzel a tematikával a fiatalokat szeretnénk megszólítani. Olyan rendezvények szervezését várjuk, amelyek lehetőséget adnak a fiataloknak ötleteik megvalósítására, erősítik öntudatukat, növelik önbizalmukat. Programszervezőként kezdeményezzetek közös gondolkodást a fiatalokkal, fordítsátok konstruktív javaslataikat a közösség fejlesztésére, a generációk közötti párbeszéd elindítására. Olyan programokat is szervezhettek, amelyek segítik a fiatalok útkeresését, önmaguk megtalálását, véleményük, meglátásaik kifejezését, árnyalását. Ilyenek lehetnek a továbbtanulással, az állatokhoz kapcsolható szakmák népszerűsítésével, a környezetvédelemmel és állatjóléttel kapcsolatos közösségi rendezvények, de nevelhetnek társadalmi szerepvállalásra, vagy akár az egészséges életmódra, rávezethetnek a rendszeres sportra is. A korosztály megszólításának módjára ajánljuk az interaktív, élményszerű programok szervezését, játékos eszközök felhasználását. A siker egyik záloga lehet, ha magukat a fiatalokat is bevonjátok a program kitalálásába és megszervezésébe.

TIPPEK:

  • Segítsétek az állatvédők, menhelyek munkáját, kutyasétáltatással, közös szabadidős programokkal, szabadidős, családi, közösségi program keretében, önkéntes munkával segítsetek be az állatok gondozásába, támogassatok nyílt, örökbefogadási programokat.

  • Szervezzetek interaktív fórumot, műhelymunkát. Tartsatok a helyi ifjúság részére ismeretterjesztő előadásokat, vagy akár hívjátok meg őket előadóként. Hallgassátok meg őket, beszélgessetek velük, tudjátok meg, miként gondolkodnak, mik a terveik, milyen lehetőségeket várnak az élettől, milyen világban szeretnének élni. Hívjatok meg állatokhoz kapcsolható szakmák (pl. méhész, állatorvos, kutyakozmetikus, vadgazda, erdész, stb.) képviselőit, akik bemutatják a fiatalok számára a szakmájukat, és tanácsokat adnak nekik a továbbtanuláshoz. Engedjétek, hogy ők is kipróbálják a szakma egy-egy fogását, alkossatok közösen.

  • Hirdessetek alkotópályázatot a fiatalok körében kedvenc állati hőseikre (rajzfilm, film, regény, animáció, képregény) vonatkozóan, mutassátok be a Közösségek Hete alatt látható és a fiatalok bevonásával létrejött kiállítás keretében a pályaműveket. 

  • Szervezzetek programot, melyen a felelős állattartásról tudtok beszélgetni velük. Jó-e karácsonyra, húsvétra, szülinapra élő állatot kérni és kapni ajándékba? Mivel jár gondoskodni egy állatról?  

  • Készítsetek ismeretterjesztő videót vagy animációt a közösséghez vagy kulturális intézményhez kötődő helyi fiatalok bevonásával egy közösen kiválasztott állatról, fajról vagy tetszőleges, állatokhoz kapcsolódó témáról. Az elkészült mű a későbbiekben felhasználható a kulturális intézmény kommunikációjához. 

  • Valósítsatok meg közös, állatvédelemmel kapcsolatos projekteket a fiatalokkal (pl. rovarhotel építés, közterület zöldítése, stb.). Vonjátok be őket olyan feladatokba, amelyek hasznosak lehetnek a település szempontjából a jövőben. Érezzék, hogy az ő véleményük és jelenlétük is számít, és hogy már a koncepció kialakításában részt vehetnek. 

  • Hirdessetek a fiatalok körben környezetvédelmi megmozdulást. Gyűjtsétek össze és hasznosítsatok újra a feleslegessé vált, mások által kidobott dolgokat (nem hordott ruhák, egyszer használatos műanyag és egyéb tárgyak). Ezekből kézművesfoglalkozás keretében próbáljatok létrehozni művészeti alkotásokat, hasznos eszközöket. Kiállítás keretében mutassátok be másoknak az együtt készített műveket.

  • Szervezzetek olyan sportprogramokat, bemutatókat, melyekbe a fiatalok is bekapcsolódhatnak, kipróbálhatják a különböző sportágakat (pl. küzdősportok, vívás, lovaglás, tájfutás, túrázás, tréfás állatos mozgásformák, sportvetélkedő pl. pókfoci, stb.).

  • Rendezzetek főzőműhelyt. Hívjatok meg életmódtanácsadót, dietetikust, szakácsot. Tartsatok ismertetést a fiataloknak a témákban. Főzzetek közösen egészséges ételeket. Kérdezzétek meg, hogyan táplálkoznak. Mik a különbségek, illetve a hasonlóságok a modern és a hagyományos étkezési szokások között. Beszéljétek meg, hogy melyiknek mik az előnyei, illetve hátrányai, találjatok közösen jó megoldásokat. Indítsatok naplót, amiben mindenki vezeti, mikor mit eszik és iszik, mikor és mit sportol. Határozzatok meg egy időpontot, amikor összevetitek a naplókat és levonjátok közösen a következtetéseket. 
     

TOVÁBBI TIPPEK:

A programok kidolgozásához, megszervezéshez vonjatok be állatokkal foglalkozó szervezeteket, intézményeket, egyesületeket, szakértőket, magánszemélyeket, például:

  • botanikuskerteket
  • nemzeti parkokat
  • állatkerteket
  • vadasparkokat
  • állatmenhelyeket
  • fajtamentőket
  • környezetvédőket
  • oktatási intézményeket
  • állatorvosokat
  • etikusan működő állattenyésztőket, helyi gazdaságokat, farmokat.

Programjaitokkal csatlakozhattok a Közösségek Hetére eső nemzetközi napokhoz, világnapokhoz is, például: 

  • Május 20.: A méhek világnapja
  • Május 22.: A bilológiai sokféleség nemzetközi napja